Esmaları Zikrederken Neye İhtiyacımız Var ?

Sevgili dostlarım, Esma Ül Hüsna’yı zikretmek için hiç kimseye ve hiç bir şeye ihtiyacınız yoktur. Herkes yüce Allah’ın güzel isimlerini kendinde ve yaşamında bir artı değer olarak kullanabilir. Benim sizlerden kişisel olarak ricam; bu muhteşem mana bütünlerini, bizlerin bilincini ve ruhaniyetini genişleten bu harika oluşları, her zaman ve her yerde kullanarak, sizi yaratanın tecellisini fark ederek yaşam yolunuzu yürümenizdir.

Bu şekilde bir ilerleyiş, sizleri yaşamınızın her alanında yükseltecek tek yoldur. Sizden bir başka ricam da; Esma Ül Hüsna hakkında aklınıza ve mantığınıza uymayan, biliçlere korku salmayı veya kendi koruyuculuklarını sunarak yönlendirmek isteyenlerin düşüncelere kesinlikle kulak asmamanızdır. İnsanları yüce Allah’ı anmaktan uzaklaştırmanın ne büyük bir vebal olduğunun idrakına varmamış kişilerin bu büyük yolu tam olarak anlamaya çalışmadan yaptıkları bu şaşırtma ve korkutma edebiyatı sizleri kesinlikle yolunuzdan alıkoymasın.

Bu konuda öyle hikayeler dinliyoruz ki, yazmayı gereklilik olarak gördüm. Esmaları her zaman ve her yerde zikredebilirsiniz, tek yapmanız gereken malarına yönelerek, bilincinizi fazla yormadan, onları hissederek zikretmenizdir.Başka bir kural, şart yoktur. Sadece Esmalar da değil, yaşamın içindeki her oluşun, belli bir dozajı vardır, bilirsiniz ki ilacın bile fazlası zehirdir. ”Bu şekilde Esmaları zikredin” dememizin sebebi de, yüce Allah’ın bize verdiği akıl ve fikir hazinelerinin ancak düşünerek, tefekkür ederek kullanıldığında açılımlar yaşatmasıdır. Otomatik davranışlarla değil.

Şimdi size bir örnek vereyim;
Ben evime bir papağan alsam ve ona Cebbar ismini öğretsem, o papağan sabah, akşam bu ismi söylese, sizce o papağandan kartal olur mu ? İşte Esmalar da dahil olmak üzere tüm ibadetlerimizde dikkat etmemiz gereken nokta budur. Düşünmek, idrak etmek, düşündükçe ve anladıkça şüphelerden kurtulup görünenin ardındakine ulaşmaya çalışmak. Dua ve zikirlerimizde robotlar gibi hareket etmekten çok daha fazlasını kazanacağımız bu yol bizlerin İnsan olarak yaratılmışlığın hakkını vereceğimiz yoldur. Değerli dostlarım, bazen yazılarımızdan ve aktarmaya çalıştıklarımızdan vermek istediğimiz mesajları görmek istemeyen veya mantığımızı hiç okumadan doğrudan değerlendirenler ”peki sen neden bu konuda çalışmalar hazırlıyorsun” diye soruyor.

Burada size bunun nedenini kısaca açıklamak istiyorum;
Bizim Esma Çalışmalarımız dahil tüm çalışmalarımızda danışanlarımıza anlatmak istediğimiz şudur; Hepimiz doğduğumuz andan, yaşadığımız yerden ve olaylardan, öğrendiklerimizden, soyumuzdan gelen özelliklerden farklı, farklı etkiler alarak şu andaki bilincimize ulaştık. Bunun yanında ve buna bağlı olarak hepimizin değer yargıları, yapabilme gücü, düşünce sistemi ve hedefleri elbette ki birbirinden farklı. Yeryüzünde iki insanın düşünce, beden, bilinç ve duygu yönünden birbiriyle aynı olmanın imkansızlığını siz de görüyorsunuz. İşte biz kişileri yaşam yolunda aldığı etkiler, güçlü ve zayıf yönleri, engelleri ve istekleri yolunda değerlendirerek onlara hedeflerine varmaları için gereken bilinci doğru olarak verebilmek için çalışmalar hazırlıyoruz. Tüm kişisel gelişim çalışmalarımızda da uyguladığımız bu sistem aynıdır.

Kişi tamamen kendine özgü deneyimleri ve bilinci olan bir birimdir ve ona göre özel olarak değerlendirilmeli ve o bilince uygun değerlerle donatılmalıdır. Sorunlar ancak bu şekilde kalıcı çözümlere ulaşır. Şöyle bir örnek vereyim;
Beni günde 20 kişi arayıp bolluk ve bereketle ilgili sıkıntı yaşadığını anlatır, evet bu genel bir sorundur ve bu bilinci harekete geçirmek, yapabilme gücümüzü arttırmak için zikredilecek Esmalar bellidir, Rezzak Esması, Muğni Esması, Nafi Esması, Ganiyy Esması gibi Esmalar bizim maddeyle ilgili yaşadığımız bu sorunu düzeltmek adına kullanılabilecek Esmalardan bazılarıdır.

Burada maddeye yönelik bir bilinç yükselişi vardır. Bunu yıllardır her hafta bedelsiz olarak burçların aldığı genel etkileri dengelemek adına yaptığımız programlarda görebilirsiniz. Fakat takdir edersiniz ki, genel olarak bu sorunla karşılaşan tüm insanların, bu soruna neden olan sebepleri bambaşkadır, kimi yeni başlangıçlar yapmakta zorlanır, kimi yaptığı başlangıçları sürdüremez, kimi sonuca ulaştırıp karşılığını alamaz, kim, parayı elinde tutamaz, kimi çok ürkektir, risk alamaz vs. vs.
İşte anlatmaya çalıştığımız budur; yaşadığınız sorun, sizin kendi bilincinizde nereden kaynaklanıyor, biz sizde neyi – neleri yükseltirsek bu sorun tamamen çözülür, genel etkiyi nasıl daha özel’e indiririz (?) Çünkü bizim amacımız, var olan durumu anlık olarak yükseltmek değil, daha derinde, kökende çözmek ve bir daha bu durumu yaşadığınızda nasıl atlatacağınızı bilecek potansiyelinizi uyandırmaktır.

Bunu şöyle de düşünebilirsiniz;
Elinizde bir kimyasal maddenin formülü var ve bu maddeyi yapmak istiyorsunuz, diyelim ki sülfürik asit yapacaksınız. Şimdi bu formül gereği 2 tane hidrojen, bir tane sülfür, dürt tane oksijeni bir araya getirmelisiniz (H2SO4) . Yani ancak doğru parçaları, doğru oranda bir araya getirdiğinizde istediğiniz formüle ulaşacaksınız, başka türlü değil. Umarım mantık sistemimizi size aktarabilmişimdir.

Bizim için Esma çalışmaları inançsal bir öğe olmaktan çok öte, kişinin kendini ve tüm yaşamını yükselteceği, muhteşem bir bilinç yükselişi ve bilgi kaynağıdır. Lütfen Esmaları sadece anılıp geçilecek, biz andıkça sihirli bir değnekle ne istiyorsak olduracak değerler olarak görmeyin. Her şey Esmalardan oluşur ve onun tecellileri sayesinde birbiriyle bağ kurar, işte bizim eğitim ve çalışmalarımızda amaçladığımız şey kişiye kendini tanıtmak, nelerden oluştuğunu ve neler yapabileceğini gösterebilmektir. Biz aklınıza ve bilincinize en uygun yolu bulmaya çalışan sizin gibi normal bir kuluz, yazdıklarımızı takip etmek veya çalışmalarımıza katılmak gibi bir zorunluluğunu kesinlikle yoktur. Elbette ki yüce Allah’ın peygamberleri hariç kimse de bundan farklısını telafuz edemez, çünkü Allah ile kul arasında bir engel, bir durak yoktur. Bu yüzden Esmaları zikrederken hiç bir yerden ve kimseden icazet almanıza da gerek yoktur.

Sevgi ve saygılarımla.

Levent Akkaya / Rota Danışmanlık

Esma ül Hüsna Çalışmaları

Bizi Yorumlayın

Fikirleriniz bizim için değerlidir. Yorumunuzu diğer üyelerle paylaşmak için lütfen formu doldurunuz.