Esma Ül Hüsna Neden Kişiye Özel Uygulanmalı ?

Bu konuyu en iyi şu bakış açısıyla aktarabiliriz;

Hepimiz zaman zaman burçlara göz atıyoruz değil mi ?; Tüm insanlık için belirlenmiş on iki ana gurubun olması ve tüm yaşanacakların bu on iki gurup içinde oluşması sizce mümkün mü ? Elbette hayır.

Hepimiz farklı özellikler taşıyan, yaşamın içinde deneyimleri ve yetiştirilişi farklı olan, farklı isteklere ve amaçlara sahip bireyleriz. Kişilik özelliklerimizi oluşturan deneyimler ve genel etkiler dışında bir de yaratılmış her şeyin içindeki görevlerimiz ve etki alanlarımızla da birbirimizden ayrılıyoruz. Bu nokta da her birimizin yansıttığı Esmalar ve dereceleri de elbette ki değişiyor.İşte Esma çalışmalarımızda öncelikle analiz etmemiz gereken kısımlar bu farklılıklar ve yansıttığımız Esmaların derece ve nitelikleri olmalıdır.

Örnek verecek olursam;
Diyelim ki yaşamında yeni bir başlangıç isteyen biri var, yeni bir aşk belki de, şimdi burada başka biri için de, benim için de kullanılacak esma aynıdır diye düşünürsünüz değil mi ? Fakat diyelim ki ben ilişkisinde rahat bir insanım, insanlarla kolay tanışır, kolay samimi olur ve kendimi iyi ifade ederim, kıskaçlık yapmaz, kolay kolay sinirlenmez ve maddi varlığımla da karşımdakini mutlu edebilirim.

Bir diğer yandan diğer kişiyi ele alalım, o da yaşamına aşkı çekmek, yeni bir başlangıç yapmak istiyor, fakat  çok içine kapanık biri, kolay kolay kimseyle diyalog kuramıyor, maddi durumu yerinde değil, çabuk sinirlenen bir yapıya sahip, çok kıskanç karşısındakine nefes aldırmıyor, farklı ortamlara girmeyi sevmiyor vs. vs…. Şimdi sadece bu kadar farklılıkta bile acaba sizce iki kişi için de kullanılması gereken Esmalar aynı mıdır, aynı tecellileri, aynı oranda mı yansıtıyoruz sizce ? Elbette hayır.

Bir de ikimizin ayrı ayrı isteklerini sorgulayalım;

  • Nasıl bir insan istiyoruz ?
  • Kimin yanında kendimizi rahat hissederiz ?
  • Nelerin yapılmasından hoşlanır, neleri sevmeyiz ? vs…

Ne kadar çok detay var aslında değil mi ? İşte bu kısacık örnekte anlattığımız durum şudur;
Senin kişiliğin, bilincin, inançların, değer yargıların, kısaca her şeyin bir diğer insandan farklıdır, bunları belirleyen deneyimlerin de farklıdır, e haliyle isteklerin de farklı olacaktır. Fakat asıl önemli nokta bunların belirlenip noktaların çözümlenmesinde yatmıyor dostlarım, kişiye özel çalışmada yapılması gereken şey önce tertemiz, sağlam bir temel oluşturmaktır, bu temel oluşturulmadan yapılan çalışmalarda yukarıda saydığımız tüm detaylara ancak anlık müdahale edilebilir.
İşte biz çalışmamızda bunu amaçlıyoruz.

Üç kademede temeli sağlam, eksiksiz yükseliş planlıyoruz;

  • UYANIŞ (KAVRAYIŞ VE FARKINDALIK)
  • ARINIŞ (TEMİZLENİŞ VE HAZIRLIK)
  • YÜKSELİŞ (YENİ BİR BİLİNCE DOĞUŞ)

Bu üç aşama geçilmeden yapılan her uğraş elbette faydalı olacak fakat çözüm anlık olup o an yarattığı etki ile belki de iyileştirmeye çalıştığımız yaşamı henüz hazır olmadığımız mecralara kaydıracaktır.

Dostlarım; Evrenin şu yasasını hiç unutmayalım, yükseliş de, bilinçleniş de, aydınlanış da yaşamın tüm yönlerinde olması gerektiği gibi adım adım gerçekleşir, önce birinci basamak, sonra ikinci, sonra üçüncü…. Bir anda basamakları çıkmak isteyen riske atmış olur, çünkü bilirsiniz ki yükseklerde yer tutanlar aşağıda bulunanlardan çok daha fazla risk taşır, orada olunacaksa sağlam ve emin adımlarla çıkmak en iyisidir. İlk adımınız için biz yanınızda olmak isteriz, zaten diğer adımlar sizin adım attığınız basamakta gittikçe yükselecek potansiyeliniz sayesinde size kendiliğinden gelecektir. Esmalar biliç yükselişinde ve kişiye özel yapabilme erkini elde etmek yolunda kullancağınız en güçlü noktalardır, onlar kaynağın kendisinin tüm oluşa yansıyan gücüdür, onlarla bilinç alanında bağınızı kurduğunuzda, kendi farkındalığınızı sağlayıp isteklerinize doğru yaşamınıza destek olarak aldığınızda kat demeyeceğinizi yol, aşamayacağınız engel yoktur…

Sevgi ve Saygılarımla

Levent AKKAYA / Rota Danışmanlık

Esma ül Hüsna Çalışmaları

Bizi Yorumlayın

Fikirleriniz bizim için değerlidir. Yorumunuzu diğer üyelerle paylaşmak için lütfen formu doldurunuz.